En oberoende lokal portal som bevakar evenemang, nöje och större händelser i Trollhättan.

Grannsamverkan effektivt mot inbrott

Semestertider är högsäsong för bostadsinbrott. Men det går att skydda sig med förebyggande åtgärder.

Under förra året anmäldes cirka 3 700 bostadsinbrott i Västra Götaland. Sommar och höst är de tider på året när flest drabbas. Nu varnar polisen på sin hemsida.

- Inbrottstjuvarna blir allt skickligare. Inte bara på att ta sig in i bostäder och göra snabba stöldräder, utan även på att välja ut vilka bostäder som kan vara intressanta för dem. De rekar i ett område och skapar sig en bild av vilka bostäder som står tomma för tillfället, exempelvis genom att titta i brevlådor och på garageuppfarter, säger Jenny Helmbro, hos Polisen i Västra Fyrbodal.

- Grannsamverkan fungerar bra. Informera dina grannar om du ska resa bort och be dem att se efter din bostad och få den att se bebodd ut.

Senast uppdaterad13 juli 2014KällaBengt Nilsson